Mit talált a Mariner-10 és a MESSENGER űrszonda, amikor a Merkúrnál járt ❓
2021. február 03. 17:47
A Merkúr a Naptól számítva az első és az egész Naprendszer legkisebb bolygója.
Sok tekintetben hasonlít a Föld holdjára, mert nincs állandó légköre, valamint felszínét számos kráter borítja.
A Holddal ellentétben viszont nagy, vasat tartalmazó magja van, és olyan mágneses mezővel rendelkezik, melynek erőssége a földinek körülbelül 1%-a.
Magjának mérete miatt kivételesen nagy a bolygó sűrűsége, felszíni hőmérséklete pedig -183 és + 427 °C között változik.
A Merkúr a Naprendszer négy Föld-típusú bolygójának egyike, és a Földhöz hasonlóan kőzetekből felépülő égitest.
A bolygó nagyjából 70% fémet és 30% szilikátot tartalmaz, a Nap körüli keringési ideje 88 napot vesz igénybe, és a Naprendszer második legsűrűbb bolygója.
A Merkúrt először meglátogató űreszköz a Mariner-10 volt, amely 1974 és 1975-ben feltérképezte a bolygó felszínének 45%-át.
A második a MESSENGER űrszonda, amely további 30% felszíni adattal szolgált, amikor 2008. január 14-én elrepült a Merkúr mellett.
A MESSENGER pár hónappal később még kétszer elhaladt a bolygó mellett, 2011. március 19-én pedig bolygó körüli pályára állt, alig 200 kilométerre a felszíntől.
A Merkúrt 4,6 milliárd évvel ezelőtti kialakulásakor rendkívül sok üstökös- és aszteroidabecsapódás érte.
Ebben az időben a bolygón heves vulkanikus aktivitás volt tapasztalható, így a Holdon megtalálható holdtengerekhez hasonló mélyedések jöttek létre az égitesten.
A legnagyobb ismert kráterek egyike, az 1550 km átmérőjű Caloris-medence.
A medencét létrehozó becsapódás olyan erőteljes volt, hogy láva tört a felszínre, valamint létrejött egy 2 km magas krátert övező perem is.
A keletkezésével kapcsolatos egyik elmélet szerint a Calorisnál történt becsapódás olyan lökéshullámokat hozott létre, melyek a bolygót megkerülve a becsapódással ellentétes ponton találkoztak, és az így létrejött nyomás széttördelte a bolygó felszínét.
Sokáig úgy gondolták, hogy a Merkúrnak mindig csak az egyik oldalát éri napfény, de 1965-ben radarokkal végzett megfigyelések bebizonyították, hogy a Merkúr háromszor fordul meg saját tengelye körül, míg kétszer megkerüli a Napot.
A Merkúr legnagyobb földközelségét átlagosan 116 naponként éri el, és legjobban 77 millió kilométerre tud minket megközelíteni.
A Földről nézve fényesnek látszik, és reggel vagy este szürkületkor lehet rendesen megfigyelni.
Mit talált a Mariner-10 és a MESSENGER űrszonda, amikor a Merkúrnál járt ❓
Zene / Music:
The Sky is on Fire - Ambient Music
top 5 magyar univerzum
top 5 magyar bolygó
top 5 magyar merkúr
#top5magyar #univerzum
Szólj hozzá