Ez itt kérem, a Teremtés Oszlopai ❗ || 7 Csodálatos Hely az Univerzumban
2021. március 13. 17:27
A Rák-köd (M1)
Charles Messier 1758. szeptember 12-én katalogizálta a ködöt, és ennek az objektumnak felfedezése indította el a róla elnevezett Messier-katalógus összeállítását.
A Rák-köd 6500 fényév távolságra van tőlünk, átmérője 11 fényév, és másodpercenként 1500 km-rel növekszik.
Központjában egy olyan neutroncsillag található, melyet 1968-ban fedeztek fel, másodpercenként 30x fordul meg a tengelye körül, rendkívül erős rádióhullámokat bocsát ki magából és az első felfedezett pulzárok közé tartozik, amelyet szupernóva-maradványként azonosítottak.
A Lófej-köd
A Lófej-köd, az Orion csillagképben található.
Tőlünk 1500 fényévnyire helyezkedik el, nevét jellegzetes alakjáról kapta, megfigyelése viszont elég nehéz, mert minimális fényszennyezettség mellett egy legalább 15–20 cm-es távcsőre van szükségünk.
A Sas-köd (M16)
A Sas-köd a Kígyó csillagképben helyezkedik el tőlünk 7000 fényévre, benne fiatal, forró csillagok halmazaival.
Itt találhatóak a Teremtés Oszlopai néven ismertté vált felhők, melyekről 1995-ben készítettek híres felvételeket, a Hubble űrtávcső segítségével.[1]
A név igen találó, mert tényleg oszlopokhoz hasonlítanak és csillagok születnek bennük.
A teremtés oszlopainak megtekintéséhez viszonylag nagy távcsőre van szükség, mivel a köd egyik kicsi szegletében találhatóak, és nagyon halványak.
A Triangulum-galaxis (M33)
A Triangulum-galaxis mintegy hárommillió fényévre található spirálgalaxis az Északi Háromszög csillagképben.
Mérete kicsinek számít szomszédaihoz vagyis a Tejútrendszerhez és az Androméda-galaxishoz képest, de átlagosnak mondható a legtöbb spirálgalaxissal összehasonlítva.
A galaxis tömege 10 és 40 milliárd naptömeg közé tehető, melynek felét por és gáz alkotja, ezért csillagkeletkezés aktivitása jelentős az Androméda-galaxiséhoz és a Tejútéhoz képest.
A Gyűrűs-köd (M57)
A Gyűrűs-köd az egyik leghíresebb planetáris köd a Lant csillagképben, melyet Charles Messier fedezett fel 1779. január 31-én.
Az objektum kb. 20 000 évvel ezelőtt alakult ki a középpontjában található fehér törpe által ledobott gázburokból, jelenleg 1,3 fényév átmérőjű, 19 km/s sebességgel tágul, és 2300 fényévre található tőlünk.
A Nagy-Magellán felhő
A Nagy Magellán-felhő a Tejútrendszerünk körül kering, körülbelül 160 ezer fényévnyi távolságban.
Átmérője 1/20-a a mi galaxisunkénak, csillagainak száma pedig 1/10 része, és felfedeztek benne egy 9 naptömegű fekete lyukat is.
Egykor küllős spirálgalaxis lehetett, mely a Tejútrendszer zavaró hatására nagyjából szabálytalan alakúvá vált és a Lokális Csoport negyedik legnagyobb tagja az Androméda-galaxis (M31), a Tejútrendszer és a korábban említett Triangulum-galaxis (M33) után.
Mint sok szabálytalan galaxis, a Nagy Magellán-felhő is gazdag gázban és porban, és jelenleg is élénk csillagkeletkezési terület, mert itt található a Tarantula-köd, a Lokális Csoport legaktívabb csillagkeletkezési helye.
Az utóbbi 400 év legközelibb szupernóvája szintén itt robbant fel, de A Nagy Magellán-felhőben fedezték fel a gamma-pulzárokat is.
A Magellán-hídban több tucat fősorozat előtti fejlődési állapotú emissziós csillagot találtak, ami arra utal, hogy jelenleg is keletkeznek csillagok az intergalaktikus anyagban.
M87 Galaxis
Az M87 egy óriási elliptikus galaxis, amely a Virgo-halmaz legnagyobb és legfényesebb tagja.
Csillagászok számításai szerint a galaxis közepén egy hozzávetőleg 3,2 milliárd naptömegnyi szupermasszív fekete lyuk található.
Ekkora tömegű fekete lyuk eseményhorizontjának sugara nagyobb, mint Naprendszerünk a Plútó pályájáig, de újabb kutatások szerint a központi fekete lyuk tömege a Nap tömegének akár 6,4 milliárdszorosa is lehet.
Az M87 az egyik legközelebbi nagy méretű galaxis, melynek a közepén lévő, nagy méretű fekete lyuka viszonylag könnyen vizsgálható és ennek eredményeiből következtetések vonhatók le a sokkal távolabbi galaxisok és kvazárok fizikai tulajdonságaira.
Amennyiben például a fekete lyuk tömege valóban nagyobb a korábban feltételezettnél, akkor az összes többi, galaxis közepén lévő fekete lyuk tömegére vonatkozó becslést felül kell vizsgálni.
Ez megoldhatja a kvazárok közepén fekvő fekete lyukakkal kapcsolatos ellentmondásokat, mert azok energiakibocsátásához ugyanis a jelenleg ismerteknél lényegesen nagyobb, 10 milliárd naptömegű fekete lyukakra van szükség, ami korábban ismeretlen volt, de új számítások szerint azonban már korántsem elképzelhetetlen.
Ez itt kérem, a Teremtés Oszlopai ❗ || 7 Csodálatos Hely az Univerzumban
Zene / Music:
The Sky is on Fire - Ambient Music
0:00 Rák-köd
1:28 Lófej-köd
2:10 Sas-köd
2:34 A Teremtés Oszlopai
3:01 Triangulum-galaxis
4:17 Gyűrűs-köd
5:03 Nagy Magellán-felhő
6:24 M87-galaxis
top 5 magyar univerzum
top 5 magyar bolygó
top 5 magyar a teremtés oszlopai
top 5 magyar fekete lyuk
top 5 magyar galaxisok
top 5 magyar földönkívüliek
#top5magyar #univerzum
Szólj hozzá